Vävd tapet 1600-talets andra hälft

657264

VÄVD TAPET, 1600-talets andra hälft, polykromt motiv ur Ovidius Metamorfoser - Meleager och Atalanta, gobelängteknik i ull med silkesinslag, ca 265 x 167 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skador och lagningar, ställvis uppfodrad, bårder saknas

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Mattor/Textilier, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (30 bud)
5153679
30 000
5152213
29 000
5152213
24 000
5153678
23 000
5152213
13 000

Slutpris SEK:
30 000
2 945 EUR, 3 270 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.