Carl Frederik Johan Viertel damporträtt

657263

CARL FREDERIK JOHAN VIERTEL (Danmark 1772-1834): Porträtt av Nina Catharina Paulsen, née von Holten (1804-1851) iklädd empireskuren vit sidenklänning och röd schal, signerad och daterad Viertel 1819, 41x34,5 cm

PROVENIENS: Kunsthallen, Köpenhamn, våren 1992, katalognr 209
Stopalo

Dubblerad, retuscher

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Konst, Äldre måleri, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (20 bud)
5144440
8 600
5152248
8 400
5144440
8 200
5148834
8 000
5144440
7 600

Slutpris SEK:
8 600
844 EUR, 937 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.