Armlänsstolar tillskrivna Ephraim Ståhl

657261

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskrivna, ett par armlänstolar, sengustavianska stockholmsarbeten, modellen sannolikt formgiven av Gustaf af Sillén, träskuren dekor och pastellage, förgyllda och bemålade, ryggsargen med bladstav, armlän med karyatidhuvuden, hörnfleuroner, palmetter, framsargen med lunettformad solfjädersdekor, frambenen med bladhölstring, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, sabelformade bakben, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, text sidan 181ff
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför variant av stolstypen i Röda salongen på Rosersbergs slott, sidan 75, text sidan 72f, jämför även stolar i Skokloster, tillskrivna Ephraim Ståhl, sidan 192

Hertig Karl anlitade 1797 arkitekten Gustaf af Sillén i samband med arbetet för att nyinreda Rosersbergs slott, där han själv aktivt deltog i utformningen av inredningen. I Röda salongen på Rosersberg återfinns snarlika armlänstolar som är utförda av Ephraim Ståhl.

Slitage, smärre skador

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Fåtöljer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (26 bud)
5151790
56 000
5151787
54 000
5151770
52 000
5151768
50 000
5151761
48 000

Slutpris SEK:
56 000
5 498 EUR, 6 104 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.