Bordspendyl Louis-Philippe

657186

BORDSPENDYL, Louis-Philippe, Frankrike, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons samt lackerade sparytor, sockel med dekor av växtornamentik, krönt av Bacchus sittande på lejonskinn, urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 62,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, bakben med enstaka förstärkningar och lagning. SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl Louis-Philippe

Budhistorik (21 bud)
5150841
10 000
5150837
9 800
5150830
9 600
5150835
9 600
5150830
9 400

Slutpris SEK:
10 000
965 EUR, 1 096 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.