Bordspendyl Louis-Philippe

657177

BORDSPENDYL, parisarbete i Louis-Philippe, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med dekor av växtornamentik, urhus i form av klippa vid strandkant, försilvrad urtavla med romerska siffror, krönt av den portugisiske författaren Luís de Camões med sitt epos Os Lusíadas i handen, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 57 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvis slitage

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl Louis-Philippe

Budhistorik (11 bud)
5151386
8 000
5151384
7 400
5151381
7 200
5151379
6 400
5142036
6 200

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.