Rörstrand piedestal med ytterfoder

657166

RÖRSTRAND, piedestal med ytterfoder, omkring 1900, flintgods, kolonnformad piedestal med dekor av bockhuvuden och festonger, vit glasyr, krukan stämplad Rörstrand, piedestalens höjd 90 cm, krukans höjd 29 och diameter 35 cm, total höjd 119 cm

PROVENIENS: Stopalo

Krackelyr, krukans fotring med några smärre sprickor

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Keramik/Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
5136395
11 500
5145077
11 000
5136395
9 400
5145076
9 200
5136395
7 600

Slutpris SEK:
11 500
1 110 EUR, 1 260 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.