Brickbord gustavianskt stockholmsarbete

657165

BRICKBORD, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, färgad björk, ebenholz och lönn, inläggningar av gallerverk med fleuronger, snedställda hörn med illusoriska kannelyrer, benen med bladhängen och friser, fotkryss, avslutande mässingshylsor, lackerad bricka av plåt med klassicerande motiv av vagn i molnskyar och växtornamentik, höjd 72, 73 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ett ben med kompletterad fothylsa, bricka med färgbortfall

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (22 bud)
5153500
23 000
5153505
23 000
5153500
22 000
5153496
21 000
5153497
20 000

Slutpris SEK:
23 000
2 220 EUR, 2 521 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.