Tebord senbarock

657158

TEBORD, senbarock, konturerad skiva med målat motiv av drottning Tomyris med Cyrus avhuggna huvud, tredelad pelarfot, höjd 75, 110 x 79 cm
Förlagan till motivet är utförd av P.P. Rubens, 1622-1623, originalet finns i The Museum of Fine Arts, Boston

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 76, jämför tebord

Smärre skador och retuscher, foten sannolikt 1800-tal

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Tebord senbarock

Budhistorik (26 bud)
5151984
14 000
5151972
13 500
5151972
12 500
5151964
12 000
5151970
11 500

Slutpris SEK:
14 000
1 351 EUR, 1 534 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.