Besticksschatull 1800-talets första hälft

657156

BESTICKSSCHATULL, 36 delar snarlika, silver, modell franska liljan, stämplade Johan Petter Grönwall och Adolf Zethelius, Stockholm 1826-1829, omfattar 12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, samtida monogramstämpel CT, i skinnklätt schatull, höjd 10,5, 30 x 24 cm

PROVENIENS: Stopalo

Knivar med senare rostfria blad, schatullet med slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Silver, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
5150832
7 000
5145109
6 800
5145109
6 600
5149549
6 400
5145109
6 200

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.