Bordspendyl empire

657112

BORDSPENDYL, parisarbete i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av lagerkransar, centralt motiv av bevingade drakar som dricker ur en fontän, urhus med groteskansikten som vattenkastare, krönt av Ceres sittande med attribut i form av kärvar, kärra och spade, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 44,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Tardy: French Clocks, del II, Paris 1981, sidan 304, jämför närmast identiskt fodral

Slitage, smärre emaljskador och lagning, två fötter saknas

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl empire

Budhistorik (52 bud)
5153519
20 000
5153516
19 500
5153518
19 000
5153516
18 500
5153510
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.