Kandelabrar porfyr

657082

KANDELABRAR, ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal, för vardera tre ljus, parställda, Blybergsporfyr monterad med förgylld och patinerad brons, runt postament på fyrkantig sockel, krönt av karyatider bärande kandelabrar, dekor av bockhuvuden, ljusarmar med växtornamentik, höjd 73,5 cm

PROVENIENS: Bukowskis, Internationella, hösten 1997, nr 571
Stopalo

Smärre nagg, slitage, ställvisa lagningar på montering, ljusarmar något stukade

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Metall, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Kandelabrar porfyr

Budhistorik (37 bud)
5151748
44 000
5151828
42 000
5151748
39 000
5151812
38 000
5151748
37 000

Slutpris SEK:
44 000
4 246 EUR, 4 822 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.