Marc Chagall, Nu ā la Corbeille de Fruits

657076

MARC CHAGALL (Ryssland/Frankrike, 1887-1985): Nu ā la Corbeille de Fruits, litografi, Arches, 1953-54, signerad Marc Chagall och numrerad 69/75, 50x65 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Sorlier 91

Gulnat papper, missfärgningar i papperet efter passepartout, aningen vågigt papper, fäst med papperstejt i övre kant

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (16 bud)
5180628
28 000
5189720
27 000
5180628
26 000
5179877
25 000
5179877
21 000

Slutpris SEK:
28 000
2 702 EUR, 3 069 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.