Kandelabrar Louis-Philippe

657074

KANDELABRAR, ett par, Louis-Philippe, Frankrike, för vardera fyra ljus, parställda, matterad och polerad brännförgylld brons, fyrkantig sockel, postament med dekor av växtornamentik, krönta av stående kvinna respektive man klädda i historiserande dräkter bärande kandelaber, lösa manschetter, mitten med lös flamma, höjd 62 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre ställvis slitage, ljusarmar något stukade

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Metall, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Kandelabrar Louis-Philippe

Budhistorik (34 bud)
5150293
27 000
5152097
26 000
5150293
21 000
5152018
20 000
5150293
18 500

Slutpris SEK:
27 000
2 606 EUR, 2 959 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.