Pablo Picasso, Le Déjeuner sur l'Herbe

657073

PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973): Le Déjeuner sur l'Herbe, litografi, 27 janvier 1962, signerad i blyerts Picasso, blad 27,4x36,9 cm.

Skrift medföljer: Pablo Picasso, Les Déjeuners, texte de Douglas Cooper, Editions Cercle d'Art, Paris 1962, numrerad exemplar 103/150 (Listes des livres comportant des gravures ou des lithographies, Bloch: 113)

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Bloch 1024

Smärre gulnat papper, missfärgningar i papperet efter passe-partouten, obetydliga fläckar, fäst med papperstejp i övre vänstra och högra hörnet

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (42 bud)
5192056
28 000
5192054
27 000
5192052
26 000
5192051
25 000
5192045
24 000

Slutpris SEK:
28 000
2 702 EUR, 3 069 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.