Marc Chagall, La Gourmandise, etsning

657068

MARC CHAGALL (Ryssland/Frankrike, 1887-1985): Sobakevich's feast (from Les ames mortes by Nikolai Gogol), etsning, 1948, Arches, signerad i blyerts Marc Chagall, bild 21,3x27,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman, Mat & Minnen, Bra Böcker 1987, avbildad helsida sidan 147

Missfärgningar i pappret efter passepartout, vågigt papper, något gulnat

Ändringar/tillägg
Sobakevich's feast (from Les ames mortes by Nikolai Gogol), etsning, 1948

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (39 bud)
5191594
12 500
5191599
12 000
5191594
11 500
5191595
11 000
5191594
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 206 EUR, 1 370 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.