Spegel, stockholmsarbete i rokoko

657067

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgyllning med polerat guld och slagmetall, dekor av mussla, rocailler och räfflad botten, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 142 x 68 cm

PROVENIENS: Stopalo

Mindre dekorkompletteringar och skador, nedre glaset med mindre glasskada i hörn

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (18 bud)
5151776
14 000
5151758
13 500
5151746
13 000
5151715
12 500
5151743
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 351 EUR, 1 534 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.