Joan Miró, L'Oiseau de nuit

657044

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983): L'Oiseau de nuit (L'oiseau s'envole), akvatint i färger, Rives, 1962, signerad Miró och numrerad 25/50, 55,5x76,5 cm, Maeght éditeur, Paris.

PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm;
Tore Wretman

LITTERATUR: Dupin 336

En 7 cm lång rispa i papperet i övre delen, gulnat papper, smärre fuktfläckar, missfärgningar i papperet efter passepartout, fäst med papperstejp i övre vänstra och högra hörnen

Konst, Grafik, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Joan Miró, L'Oiseau de nuit

Budhistorik (31 bud)
5192206
74 000
5176629
72 000
5192190
70 000
5176629
68 000
5192189
66 000

Slutpris SEK:
74 000
7 141 EUR, 8 110 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.