Roger Mühl, Kustlandskap

657031

ROGER MÜHL (Frankrike 1929-2008): Landskap, signerad Mühl, olja på duk, 59x65 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Roger Mühl är mest känd för sina soliga landskap från södra Frankrike.

Han föddes i Strasbourg och visste mycket tidigt att han skulle bli konstnär. Mühl studerade vid École Supérieure des Arts Décoratifs i Strasbourg fram till 1952. Han hade sin första utställning 1960 på "Galerie de Paris". Mühl tillbringade en stor del av sitt liv i Provence där han fascinerades av ljuset - "Ljuset är min passion". Han hade en stor internationell karriär med utställningar i London, Paris, Genève, Tokyo och New York.

Mühl dog den 4 april 2008 i Mougins, Frankrike.

Konst, Modernt måleri, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Roger Mühl, Kustlandskap

Budhistorik (13 bud)
5192659
27 000
5192576
26 000
5192339
25 000
5192574
25 000
5192339
24 000

Slutpris SEK:
27 000
2 587 EUR, 3 038 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.