Isaac Grünewald Kocken

657020

ISAAC GRÜNEWALD(1889-1946): "Kocken", signerad Grünewald, akvarell på papper, 29x21 cm.

Skiss till ett nyårskort för Axel Eliassons Konstförlag (AE).

PROVENIENS: Gåva av Bengt och Bertil Rapp till källarmästare Tore Wretman

"Bengt och Bertil Rapp önska att till källarmästaren på Restaurant Riche TORE WRETMAN såsom ett uttryck för vår tacksamma uppskattning av ojämförliga gastronomiska upplaevelser få överlämna denna skiss till ett julkort, på begäran av Axel Eliasson utförd av Isaac Grünewald."

Konst, Teckningar, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Isaac Grünewald Kocken

Budhistorik (56 bud)
5189731
46 000
5189729
44 000
5189615
42 000
5189728
40 000
5189615
38 000

Slutpris SEK:
46 000
4 439 EUR, 5 042 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.