Carl Milles, Solsångaren

657013

CARL MILLES (1875-1955): Solsångaren, signerad 1a Skizz till Solsångaren av C. Milles, grönpatinerad brons, höjd 33 cm. Gjutarstämpel Rasmussen Köpenhamn.
Modellerad 1919-26

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Erik Näslund, Carl Milles - en biografi, Förlags AB Viken 1991, jämför bild på sidan 160

Den aktuella skulpturen är torso-versionen av Solsångare. Den existerar i flera olika storlekar och har gjutits i ett okänt antal exemplar. På traditionellt klassiskt vis har solsångaren intagit kontrapostställning, det vill säga kroppstyngden vilar på ena benet, medan det andra är lätt framskjutet.

Solsångaren, ett monument över Esaias Tegnér, var ursprungligen tänkt att bära skaldens ansiktsdrag. Denna tanke övergav Carl Milles relativt snart, han hyste ovilja mot poserande statyer. Istället fick statyn formen av en symbolisk mansgestalt vilken som solsångare företräder Tegnérs diktning. Den Tegnérska sångens hyllning till solen tolkas som en åkallan, en hänvändelse mot höjden som på ett naturligt sätt kommer till uttryck i gestaltens rörelse.

Figuren på Strömparterren i Stockholm är placerad på en hög sockel. Att konstnären här endast givit oss torson fäster uppmärksamheten på den mycket förfinade uttrycksfullheten i gestaltens rörelse och det endast antydda muskelspelet. Sedan huvudet inte skulle bära Tegnérs drag var dess utformning fri och Milles provade flera förslag innan han stannade för den befintliga formen.

Ändringar/tillägg
Gjutarstämpel Rasmussen Köpenhamn.

Konst, Skulpturer, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Carl Milles, Solsångaren

Budhistorik (61 bud)
5192150
150 000
5191989
140 000
5191861
130 000
5191637
120 000
5191530
110 000

Slutpris SEK:
150 000
14 475 EUR, 16 440 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.