Postament porfyrimitation

656987

POSTAMENT, ett par, 1900-tal, trä och gjutna lister, bemålade med porfyrimitation, förgyllda lister, höjd 107, 45,5 x 45,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Lars & Ursula Sjöberg: Det svenska rummet, Stockholm 1996, sidan 106f, jämför postament i Salongen på Almare-Stäket

Smärre slitage, dekorskador

Ändringar/tillägg

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Postament porfyrimitation

Budhistorik (54 bud)
5150410
14 000
5151105
14 000
5150410
13 500
5150504
13 500
5150410
12 500

Slutpris SEK:
14 000
1 351 EUR, 1 534 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.