Spegel sengustaviansk

656985

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld och bronserad, överstycke med infällt och fasetterat spegelglas med dekor av Vasakärve, flankerade med växtornamentik, understycke med infällt fasetterat spegelglas med dekor av rosett och bladslingor, ram med dekor av bandstav, kvicksilverfolierade glas, nedre glaset med fasettslipning, sannolikt originalbakstycke, 151 x 71 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, retuscher

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Spegel sengustaviansk

Budhistorik (6 bud)
5150850
8 200
5141381
8 000
5141378
7 000
5138398
5123397

Slutpris SEK:
8 200
791 EUR, 899 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.