Akvareller 1700-talets andra hälft Stegeborg

656974

SVENSK KONSTNÄR (1700-talets andra hälft): ett par landskapsmotiv från Stegeborgs slottsruin med Skällviks kyrka och klockstapel, Östergötlands län, samt landskapsmotiv med delar av ruinen i förgrunden, akvareller, vardera 27 x 42,5 cm, monterade i gustavianska ramar med träskuren pärlstav, svärtade och bronserade

PROVENIENS: Stopalo

Akvarellerna upplimmade på papper, smärre fuktfläckar

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Konst, Äldre måleri, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (36 bud)
5153247
24 000
5153243
23 000
5153226
22 000
5153234
22 000
5153226
21 000

Slutpris SEK:
24 000
2 316 EUR, 2 630 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.