Biskvifigur

656959

SEVRES, Frankrike, figurin föreställande Drottning Marie Antoinette av Frankrike (1755-1793), tillverkad 1858-59, bysten av biskviporslin, sockeln av porslin bemålad i guld och koboltblått, stämplad N59 (dekoren applicerad 1859) och ristad samt stämplad S.58 (gjuten 1858), höjd ca 31 cm

PROVENIENS: Stopalo

Bränningssprickor, smärre slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Keramik/Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Biskvifigur

Budhistorik (19 bud)
5150297
6 800
5150813
6 600
5150297
6 000
5150809
5 800
5150297
5 400

Slutpris SEK:
6 800
656 EUR, 745 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.