Kabinettskåp barock

656942

KABINETTSKÅP, barock, 1700-tal, mellaneuropa, fanerad i svärtat lövträ, dekor av delvis förgyllda och svärtade hopplister, mässingsbeslag, rak form, överdel med låda, rektangulärt dörrpar och krönande skrin, inredning bestående av nio lådor, klädda i turkiskt papper, målade bibliska framställningar, förgyllda ornament samt centralmotiv med arkitektonisk uppbyggnad av korintiska pilastrar, senare underrede av spiralsvarvade ben, nyckel medföljer, höjd exklusive underrede 88 cm, bredd 77 cm, djup 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Renoverat och kompletterat, skador, torrsprickor, smärre maskskador

Ändringar/tillägg

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Kabinettskåp barock

Budhistorik (57 bud)
5152706
46 000
5152698
44 000
5152653
42 000
5152692
42 000
5152653
40 000

Slutpris SEK:
46 000
4 439 EUR, 5 042 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.