Konsolbord med porfyrskiva

656936

KONSOLBORD, gustavianskt, möjligen Åbo, träskuren dekor, bemålat och förgyllt, skiva av Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk med ristat mått på undersidan 37 20, sargen med ornamentik och pärlstav, hörnfleuroner, benen med bladhölstrade överkragningar, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna och flammande facklor, höjd 79, 96 x 52 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre dekorskador, något omarbetat, skivan ej ursprungligen tillhörande

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Konsolbord med porfyrskiva

Budhistorik (8 bud)
5151100
15 000
5150443
10 500
5150441
8 000
5149842
6 000
5137830
5 000

Slutpris SEK:
15 000
1 448 EUR, 1 644 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.