Torchèrer tillskrivna Pehr Ljung

656934

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskrivna, ett par torchèrer, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och bronspatinering, tripodsocklar med marmorimitation, akantushölstrade tassfötter, dekor av kymation och lagerblad, spiralvriden pelare krönt av klot, godronnerad platta, höjd 170,5 cm

Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916

PROVENIENS: Stopalo

Smärre lagningar, mindre dekorförlust, klotfötter ej ursprungliga

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (17 bud)
5153653
36 000
5153556
35 000
5153650
34 000
5153556
30 000
5153219
29 000

Slutpris SEK:
36 000
3 474 EUR, 3 946 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.