Konsolbord & spegel sengustavianska Jonas Frisk

656922

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord och spegel, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerad dekor, konsolbordets sarg med växtornamentik och dukatsnitt, fyra ben med överkragning, bladhölster, ā la greque, avsmalnande ben med spiralvriden dekor, marmorerad sockel, skiva av grå-vitspräcklig marmor, höjd 80,125 x 58,5 cm, spegel med dekor delvis träskuren och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, överdel med lunettformad dekor av svan, festonger, vitmålad botten och äggstavsdekor, ram med hjärtformad dekor, underdel med dekor av palmetter och hermer, kvicksilverfolierade glas, bakstycke sannolikt original, höjd 212 x 88 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff; sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk

Dekorskador, slitage och torrsprickor

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (23 bud)
5153061
46 000
5153053
44 000
5148536
42 000
5153052
40 000
5148536
39 000

Slutpris SEK:
46 000
4 439 EUR, 5 042 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.