Gustavsberg, majolika

656919

GUSTAVSBERG, 1890-tal, skulptur/vas, majolika, s k mossmajolika i "Palissy"-stil, riklig mossliknande dekor med fågel och växter, stämpelmärkt GUSTAVSBERG, höjd 24 cm, diameter 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre krackelyr och smärre nagg, bränningsspricka under fatet

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Keramik/Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Gustavsberg, majolika

Budhistorik (12 bud)
5153241
4 800
5153240
4 200
5153238
3 800
5153151
3 600
5152290

Slutpris SEK:
4 800
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.