Byrå rokoko Jacob Sjölin

656911

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88) tillskriven, byrå, rokoko av stockholmskvalitet, fanerad med alm och alrot, beslag av mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skinnklädd skrivskiva, inläggningar av fält och friser, höjd 81, 114 x 56 cm

PROVENIENS: Stopalo

Fanérkompletteringar och lagningar, senare lås

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå rokoko Jacob Sjölin

Budhistorik (22 bud)
5151155
32 000
5151165
31 000
5151155
30 000
5151164
29 000
5151155
28 000

Slutpris SEK:
32 000
3 290 EUR, 3 747 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.