Toilettespegel stockholmsarbete i rokoko

656905

TOILETTESPEGEL, stockholmsarbete rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med rocaille och ströblommor, ramen med voluter och pikerad botten, fötter i form av voluter och akantusblad, kvicksilverfolierat glas, krönet med otydlig bläckpåskrift, 50 x 35 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, senare bakstycke och stödpinne

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (36 bud)
5150283
11 000
5150602
10 500
5150283
10 000
5150597
9 800
5150283
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 062 EUR, 1 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.