Konsolbord sengustavianskt Jonas Frisk

656893

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med kymation och dukatsnitt, ben med klot och överkragning, bladhölster, vridna avsmalnande ben, sockel med målad porfyrimitation, skiva av carraramarmor, höjd 78,5, 67,5 x 32 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, text om Jonas Frisks verksamhet
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1007, jämför konsolbord signerat J. Frisk

Dekor och förgyllningsskador, retuscher, sockel något nedskuren

Ändringar/tillägg

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (44 bud)
5153572
20 000
5153587
19 500
5153572
19 000
5153581
18 500
5153572
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.