Konsolbord stockholmsarbete i empire

656836

KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt bemålat, sargen med dekor av akantusbård och fleuronger, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, porfyrimiterad sockel, skiva carraramarmor, höjd 85, 96 x 48 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, obetydliga lagningar

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (23 bud)
5151783
12 000
5151772
11 500
5150461
11 000
5151764
10 500
5150461
10 000

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.