Biblioteksbord från Sofiero slott

656793

BIBLIOTEKSBORD, Louis XV, träskuren valnöt, dekor av rocailler, höjd 75,5, 127 x 70 cm

PROVENIENS: Gustav VI Adolfs samling, Sofiero slott, Helsingborgs socken, Skåne
Stopalo

LITTERATUR: Margit Fjellman: Gustaf VI Adolf - Närbilder av kungen, Stockholm 1973, avbildat i interiör på Sofiero

Smärre dekorkomplettering, skivan 1800-tal

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (38 bud)
5152149
15 000
5152159
14 500
5152149
14 000
5152155
13 500
5152149
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 448 EUR, 1 644 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.