Baljfåtöljer sengustaviansk stil

656789

BALJFÅTÖLJER, fyra stycken, sengustaviansk stil, omkring 1900, två av fanerad och massiv mahogny, två av mahognybetsad björk, förgyllda mässingsbeslag, armlän med klassicerande ansikten och bladhängen, sabelformade ben, främre med tassformade fothylsor, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Stopalo

Enstaka smärre skador och lagningar, klädslar med skador,

Ändringar/tillägg
Två stolar mahogny, två stolar av mahognybetsad björk. Two chairs of mahogany, two chairs of mahogany stained birch. Visning 9-14 september på Nybrogatan 32 Måndag-fredag 11-18 Torsdag kvällsöppet till 20 Lördag 11-16

Möbler, Fåtöljer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (36 bud)
5154041
18 000
5153549
17 500
5153549
15 000
5153561
14 500
5153549
14 000

Slutpris SEK:
18 000
1 737 EUR, 1 973 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.