Brasskärm

656786

BRASSKÄRM, empirestil 1800-tal, delvis träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, svart pelare krönt av förgylld träskuren örn, rektangulär skärm med broderi, rund fotplatta godronnerad dekor, sidor med palmetter, tre tassfötter, 186 x 71 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, skärm renoverad och omarbetad

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Brasskärm

Budhistorik (28 bud)
5153392
7 800
5153389
7 600
5153385
7 400
5153383
7 200
5153378
7 000

Slutpris SEK:
7 800
753 EUR, 855 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.