Byrå sengustaviansk Anders Scherling

656783

ANDERS SCHERLING (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad AS(L) samt Stockholms hallstämpel 178?, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, snedställda kannelerade hörnstolpar med guttæ, avsmalnande ben med hylsor, ovansidan med otydlig påskrift av rödkrita Sysslomannag. 24, skiva av kalksten med kälning, höjd 84, 108 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Obetydliga fanérskador och lagningar, övre lådans botten med mindre komplettering/förlust av signatur, två droppbeslag saknas

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (27 bud)
5152965
20 000
5152967
19 500
5152965
19 000
5152696
18 500
5152962
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.