Skrivbyrå stockholmsarbete i empire

656777

SKRIVBYRÅ, stockholmsarbete i empire, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag i mässing, övre låda med skrivklaff och lådinredning, fronten med romb och lunettmotiv, beslag av palmetter och fleuronger, nedre lådan med dragringar av lejonmaskaroner, främre fötter i form av skulpterade och förgyllda tassar, marmorimiterad träskiva, nycklar medföljer, höjd 100, 115 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre fanérskador, senare träskiva, bakbenen kompletterade, låskläppar saknas

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
5135064
7 000
5131711
6 200
5125205
6 000
5125203
5 600
5125202
5 400

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.