Lucio Fontana, Portrait d'Antonin Artaud

656765

LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968): Portrait d'Antonin Artaud. Bemålad trälåda i rött innehållande 4 st skivor i stål, koppar respektive plexiglas signerade och numrerade L.F. EA IV samt bok av Otto Hahn Portrait d'Antonin Artaud, numrerad H.C. IV/X, höjd 36, 24x6,5 cm

Utförd 1968. Utgiven av Le Soleil Noir, Paris

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Buchholz, Magnani: International Index of Multiples, Köln 1993, sidan 73
Harry Ruhé och Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and more..., Tuja Books 2006, numrerad M-14, sídan 164

Smärre skador, slitage

Konst, Modernt måleri, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (29 bud)
5191204
74 000
5191197
72 000
5191195
70 000
5191186
68 000
5191179
66 000

Slutpris SEK:
74 000
7 141 EUR, 8 110 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.