CHRISTO,

656763

CHRISTO (USA, född 1935): Package on Hand Truck (Project), signerad, betitlad och daterad Christo 1973. Penna, kol, tyg, vaxkrita, rep och garn collage på kartong, 71x56 cm.

PROVENIENS:
Galerie Aronowitsch, Stockholm
Tore Wretman

Fuktskador, gulnat papper, papperskador

Konst, Modernt måleri, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

CHRISTO,

Budhistorik (34 bud)
5192356
120 000
5192355
110 000
5192351
100 000
5192352
100 000
5192351
98 000

Slutpris SEK:
120 000
11 580 EUR, 13 152 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.