Vagga gustaviansk stil

656751

VAGGA, gustaviansk stil, 18/1900-tal, träskuren och bemålad, två kannelerade, kolonner med dekor av rosetter, rosettanganger och pärldekor, brännförgyllda beslag, välvd vagga med dekor av bandfläta och rosetter, stoppfunktion för vagga, fotplatta av ek med parkettläggning, höjd 174, 118 x 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1070-1072, jämför coasters för Per Adolf Tamm på Österbybruk

Smärre slitage, kompletterad

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Vagga gustaviansk stil

Budhistorik (12 bud)
5142649
16 000
5148202
15 500
5142649
15 000
5147843
14 500
5142649
12 500

Slutpris SEK:
16 000
1 544 EUR, 1 754 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.