Bordspendyl senempire

656749

BORDSPENDYL "AU CAVALIER MAMELOUK", senempire, märkt på urtavlan Hovvens Köld STOCKHOLM, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med godronnerad dekor och akantusblad, urhus krönt av jaktmotiv med ottomansk ryttare och panter, urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, pendel och nyckel medföljer, höjd 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, smärre dekorbortfall, delvis omförgylld, sockeln med nerpolerad förgyllning. SAV garanterar ej funktionen

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl senempire

Budhistorik (35 bud)
5150917
12 500
5152353
12 000
5150917
11 500
5152351
11 000
5150917
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 206 EUR, 1 370 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.