Bordspendyl empire Sulla

656731

BORDSPENDYL, empire, Frankrike, signerad Castaing á Lyon (verksamma 1800-talets första hälft), polerad och delvis matterad brännförgylld och mörkpatinerad brons, krönt av byst föreställande den romerske fältherren Sulla, urtavlan med korslagda romerska fälttecken, halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 40 cm

PROVENIENS: Stopalo

Den romerske fältherren och statsmannen Lucius Cornelius Sulla (138 f.Kr.-78 f.Kr.) kom från en av Roms mest förnärmsta familjer, Cornelli. Han avancerade snabbt inom den romerska armén och lyckades under en kort period vara mycket framgångsrik militärt och politiskt. Under empiren lyftes åter de grekiska och romerska gestalterna ur historien fram inom konsten och i dekorer på möbler och konsthantverk.

SAV garanterar ej funktionen.

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl empire Sulla

Budhistorik (31 bud)
5153012
22 000
5153005
21 000
5153005
19 500
5153009
19 000
5153005
17 500

Slutpris SEK:
22 000
2 123 EUR, 2 411 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.