Konsolbord sengustavianskt tillskrivet Thoman

656704

ERNST PHILIP THOMAN (hovbildhuggare 1796-1818) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, fristående, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, hörnfleuronger, sarger med vinlövsrankor och pärlstav, helskulpterade ben krönta av egyptiserande huvuden, avsmalnande kannelerade ben, skiva av vit marmor, höjd 86, 88 x 44,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 332, jämför konsolbord i salongen på Krusenbergs herrgård, etikettsignerat av Ernst Philip Thoman
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1135, jämför snarlikt konsolbord signerat IPT

Smärre förgyllningsskador, omarbetat till fristående, senare skiva

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (46 bud)
5150731
46 000
5150728
44 000
5150725
42 000
5150724
40 000
5150723
39 000

Slutpris SEK:
46 000
4 439 EUR, 5 042 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.