Skrin jugend Aram Norrman

656702

ARAM NORRMAN (1895-1956), skrin, jugend, signerat och daterat Aram. N-n 1921, helskulpterad naturalistisk dekor av djur och växtornamentik, polykromt bemålat, höjd 89, 78 x 70 cm

PROVENIENS: Stopalo

Aram Norrman var son till konstnären Herman Norrman. Han studerade konst för Carl Wilhelmson på Valands konstskola 1909 när han var 14 år gammal for han till Stockholm för att studera privat för Karl Nordström och Nils Kreuger samt under en period skulptering för Christian Eriksson. När Wilhelmson öppnade sin målarskola i Stockholm 1910 fortsatte han sina studier där fram till 1913. På hösten samma år for han till Paris där han med ekonomiskt stöd från Prins Eugen var kvar fram till krigsutbrottet.

Hans konst består av porträtt, figursaker, stilleben, jaktmotiv och hästar i landskap, som skulptör dekorerade han förvaringskistor med polykromerade jaktmotiv. Han har som illustratör illustrerat ett flertal böcker för författaren Bernt Torson. Norrman är representerad vid Nationalmuseum och Prins Euguens Waldemarsudde.

Smärre slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Skrin jugend Aram Norrman

Budhistorik (55 bud)
5151546
82 000
5151544
80 000
5151545
78 000
5151544
76 000
5151543
74 000

Slutpris SEK:
82 000
7 913 EUR, 8 987 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.