Ampel empire

656697

AMPEL, empire, för sex ljus, matterad och polerad brännförgylld brons och mässing, mörkpatinerad mässingsplåt, genombrutna kedjor med växtornament, ljushållare i form av bevingade karyatider, botten med genombrutet ornament och pinjekotte, höjd 85, diameter 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ursprungligen sannolikt med glasskål, droppbrickor och ljuspipor borrade

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Belysning, Taklampor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Ampel empire

Budhistorik (40 bud)
5153871
22 000
5153911
21 000
5153871
20 000
5153891
19 500
5153871
19 000

Slutpris SEK:
22 000
2 123 EUR, 2 411 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.