Kinesisk karott från 1800-talets början

651357

KAROTT MED LOCK, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), underglasyrblå dekor av pagod- och flodlandskap, skålen med två flätade hänklar, locket med kottformad knopp, höjd 15, längd 32 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (25 bud)
5192336
5 000
5189000
4 800
5192335
4 800
5189000
4 600
5188215
4 400

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.