Stekfat Kina 1700-tal

651354

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1735-1796), oktagonalt, handmålad dekor i underglasyrblått av pioner och blommor, ca 34,5x43 cm

LITTERATUR: Avbildad sidan 181 Mat och Minnen

PROVENIENS: Tore Wretman

Några mindre kantnagg, bränningsspricka (ej genomgående)

Orientaliskt, Porslin, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Stekfat Kina 1700-tal

Budhistorik (21 bud)
5189817
5 000
5189813
4 800
5189810
4 600
5189782
4 400
5189773
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.