Sven Lundqvist skulptur

651120

SVEN LUNDQVIST (1918-2010), skulptur, patinerad och delvis bemålad brons, föreställande Tore Wretman, hederspris från Gastronomiska Akademien (Honnesta Voluptate = "Den ärbara vällusten"), signerad SVEN LUNDQVIST, höjd ca 29,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 257:

"Tore Wretmans Hederspris, Honnesta Voluptate et Valetudine, är instiftat av Gastronomiska Akademien och utdelades för första gången 1987 till källarmästare Lauri Nilsson, Ulriksdals Wärdshus. Belöningen, som kan gå till person, företag eller institution, utdelas till den eller dem som på ett särskilt sätt bidragit till gastronomiens, matkulturens eller resstaurangkulturens höjande - konstnärligt, kulinariskt och/eller intellektuellt. Avsikten med den vackra kocken, som utförts av skulptören Sven Lundqvist, är att som den gastronomiska konstens Oscar premiera den goda samlande måltiden. I familjen, vid festliga tillfällen, i vardagen, i institutioner eller på restauranger av alla kategorier. Kockan ska sålunda vara en symbol för den gastronomiska njutningen och den ordnade måltidens betydelse för den ärbara vällusten och välbefinnandet."

Konst, Skulpturer, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Sven Lundqvist skulptur

Budhistorik (60 bud)
5190522
23 000
5190518
22 000
5190468
21 000
5187348
20 000
5189910
19 500

Slutpris SEK:
23 000
2 220 EUR, 2 521 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.