4 karaffer omkring år 1800 respektive 1900-tal

651100

KARAFFER, 4 st, glas, 1800-/1900-tal, 2 st omkring år 1800 med slipad och fasettslipad dekor och en med handmålad dekor i guld, en karaff från 1800-talets slut med graverad dekor av blommor och beslag av nysilver, en karaff från Baccarat med fasettslipad dekor, signerad 303 och etsad stämpel BACCARAT FRANCE, höjd 21-31 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Karaff med förgylld dekor med fotnagg, sliten dekor och ej tillhörande propp, karaff med metallbeslag med skadat lock

Glas, Servisglas, Tore Wretman

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
5190113
5190038
2 800
5189856
2 600
5187760
2 400
5182140

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.